„НОВИТЕ СТРОЕЖИ В КОМПЛЕКСИТЕ НЕ БИВА ДА РАЗВАЛЯТ КОМФОРТА ИМ”
Архитект Д.Стефанов
НД – вторник, 21 декември 2004г
– Арх. Стефанов, много се шумя около новия закон, който въведе минимални цени за проектирането. Реално новите тарифи са в сила от 1 септември, можем ли вече да говорим за първи резултати от прилагането им?
– Както е известно, Законът за Камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране раздели проектантите по специалности. Създадени бяха Камара на архитектите и Камара на инженерите, включваща всички инженерни специалности. Всяка специалност определи собствената си цена. Средното увеличение е между 2 и 4 пъти. Размерът на заплащането се изчислява на базата на средната строителна стойност и обема на поетите задължения. Увеличаването на цените беше нужно, за да се защити качеството на крайния продукт. През последните години силно бе принизена ролята на проектанта. Поради нелоялната конкуренция и липсата на правила за пазарно поведение се стигна до мизерно заплащане на проектантския труд. С новата тарифа се потърси вариант да се защити една що-годе по-прилична цена, която да гарантира достатъчно време за изработване на проекта. Така че решението за въвеждане на минимални цени беше навременно и необходимо. Тук е моментът да се каже, че срещу гарантираното по-високо възнаграждение логично е да има вложен повече и по-качествен проектантски труд. Нашите клиенти инвеститорите да бъдат достатъчно взискателни както при подписването на договорите, така и при формиране на изискванията си към качеството на самото проектиране. Архиктектът-проектант трябва да си заслужи парите, които иска. Тук процесът е взаимен. Не можем да приемем завишаването на цената само като индексация за поскъпването на живота, а преди всичко като заявка за желание за по-добре свършена работа срещу по-добри пари. Това го изисква общественият интерес.
– На практика така ли става?
– Както казах, още сме в началото, проблеми има и затова трябва да сме по-критични. Има вече първи случаи при сключване на договори, при които клиентите очевидно правят опити да намерят задни вратички, търсят се пролуки в закона. Пак нашенски шмекерувания. Те не са никому нужни и не бива отново да омаскаряваме хубавия замисъл. Добрият проект е нужен. но за това, от една страна, възложителят трябва да има желанието и културата да го изиска, от друга страна, изпълнителят трябва да има възможността и културата да го изпълни. Всички участници в процеса – инвеститори, проектанти, изпълнители, контрольори, набрахме достатъчно опит в новата икономическа среда, за да си създадем правила и да ги спазваме в името на по-добрата среда, в която живеем.
– На практика всички страни в процеса имат интерес от качественото строителство, но много често строители се оплакват от практиката на проектирането в последния момент и на коляно. Как изпълнителите и инвеститорите посрещат новите изисквания?
– Първата реакция е как да се заобиколи законът. Естествено има клиенти, които идват и си плащат, но за съжаление в масовия случай балканското отношение надделява, при това и в двете страни. Немалка част от ахритектурната Колегия смята, че тези пари са само индексация на това, което и досега е давала. Затова оттам и започнах – ние трябва да възприемаме качването на цените от двете страни като заявка на желание за повишаване на качеството на нашата работа, но срещу по- добро възнаграждение. Всеки у нас обича да гледа в чуждото канче. Казват – да, те, предприемачите, вече продават по 1000 евро. Да, продават по толкова, но погледнете какво има в тези сгради. Облечени са в скъп камък, изолирани са от нераждавейка, дограмите са хубави, Вътре са обзаведени. В тях се влагат много повече средства, а и обезщетението за собствениците е станало по-високо. Единствената ни
възможност да оцелеем в европейската среда е да се стремим да подобряваме собственото си качество. И съответно да искаме достойни пари за него.
– Варненският строителен салон, който мина неотдавна, показа ли, че вече се проектира на европейско ниво?
– И да, и не. Главоломното развитие на техниката значително улесни представянето на идеите. Почти няма проекти без триизмерни изображения. Компютърните изображения правят сградите като истински. Хубавото е, че се подобри и качеството на изпълнение на сградите. Строителите като че ли започнаха да разбират, че добрият проект продава много по-лесно сградата, улеснява изпълнението, оптимизира разходите. Отличените в строителния салон обекти демонстрираха качествено изпълнение. Отворените към Европа врати пропускат много информация, материали, опит. Но още много ни трябва, за да се усещаме равни. И основното е в културата на отношението към средата, в умението да се съчетава свободата на частната инициатива с обществения интерес.
– Санирането на сгради започна, но като че ли резултатът никак не е естетически?…
– За мен е кощунство това, което става в момента в града. Продължава старата практика всеки да остъклява собствената си тераса, всеки да изолира външно апартамента си, както намери за добре. Болно ми е да виждам „лекетата“ по фасадите на знакови за града сгради. Защо не забелязваме кой и как в Европа си остъклява терасата или изолират отвън апартамента? Кметствата, общината би трябвало да възпират тези стихийни процеси. Като живееш в блок, трябва да се съобразяваш с възможностите на целия блок, промените да стават като цяло, а не на парче. Това са правила, които тепърва трябва да се създават. Грижата за фасадата трябва да е на всички и ако не се спазва, да се санкционират собствениците особено в централната част на града.
– Архитектите, можете ли да направите така, че със санирането, неугледните панелни блокове да грейнат отвън?
– Смятам, че е възможно. Това, което може да се направи отвън, е да се смени дрехата на сградата, Може да се префасонира, да се разширят някои балкони, да се използват декоративни панели. Така както стана в Източна Германия още в края на социализма. Този вид сгради придобиха съвършено друг фасон. По същество комплексите са устроени добре – с пътища, паркиране, с обществено обслужване. Но там става нещо друго в момента. Поголовно върху реституираните свободни площи започва да се строи. Един комплекс е завършен, изчислен за комфортно живеене и би трябвало в границите му да не се допуска промяна в състава с допълнително увеличение на застройката. Иначе се пренаселва и губи тези си качества на обитаване Сега съдилищата реституират земите в междублоковите пространства, после се подава молба за строителство, намират се точките, по които това да стане, и започва уплътняване на комплексите. В крайна сметка това, което го имаме като хубаво качество на обитаване, се компрометира като жилищна среда. Това са непростими действия. Вярно, съдът реституира, но правото на собственост още не значи право на строителство. Така че тук пак опира до създаването на местни правила. В много случаи местната власт може да създава за собствената си територия местни норми и правила, които да изпреварват законодателството в държавата. И така да се защитават териториите от процеси, които нанасят щети на обществото.
– Тази година архитектурната Колегия бе изключена за награда „Варна„, догодина пак така ли ще бъде?
– Обидно беше за Колегията. Още повече че имаше направени предложения. Мисля, че това е резултат от желанието на общинската комисия по Култура за намали броя на наградите като завиши критериите за тяхното раздаване. Нищо фатално не е станало. Архитектурната Колегия трябва да продължи да се бори за собствения си авторитет. Ръководството на САБ организира ежегоден архитектурен салон и номинира най- добрите за голямата награда. Със своите действия архитектурната Камара също се опитва да вкара ред в пазара на проектирането. Така че да чакаме добри резултати.